Pagina 1 van 1

parajubaea torallyi (Boliviaanse Bergkokos) zaaien

BerichtGeplaatst: 07 jan 2016 20:20
door brecht012
Hallo iedereen,

Ik heb de ''zaden'' van de parajubaea torallyi aka: Boliviaanse bergkokos ontvangen en deze liggen zoals
het proces het vraagt te weken en lauwwarm water.

Nu weet ik ook dat de zaden, eens ik die wil planten maar voor de helft mogen bedekt worden met aarde.
Mijn vraag is echter, is het al gelijk hoe je die in de grond stopt want er zitten namelijk 3 gaatjes in. Ook is zo'n zaad niet rond maar eerder ovaal. Ik heb deze al eerder proberen te zaaien maar zonder succes. Alle raad is welkom!!

Vriendelijke dank

Holvoet Brecht

Re: parajubaea torallyi (Boliviaanse Bergkokos) zaaien

BerichtGeplaatst: 08 jan 2016 00:27
door Rob

Re: parajubaea torallyi (Boliviaanse Bergkokos) zaaien

BerichtGeplaatst: 08 jan 2016 21:27
door Kai
Ik heb Parajubaea zaden van alle soorten (Sunkha, cocoides, TvT, TvM) meerdere malen gehad met zeer wisselende resultaten. Wanneer we de natuurlijke omstandigheden daar in de Boliviaanse bergen in acht nemen is het niet vreemd dat ik het beste resultaat boekte met dag nacht temperatuurfluctuaties. M.a.w. koeler in de nacht en warmer overdag. In de natuurlijke omgeving is het vrij normaal dat 's nachts de temperatuur daalt tot aan het vriespunt en overdag oploopt tot 20-25 graden. Zo koud laat ik de zaden niet terugkoelen maar bijvooorbeeld een plek waar de temperatuur tot 10-15 graden terugloopt en overdag kamertemperatuur zal moeten volstaan.
Wanneer de zaden op grond pleuren, blijven ze doorgaans niet op een spitse kant liggen. Het is het meest natuurlijk om ze dan ook gewoon op het zaaimedium op hun zijde te leggen. Of dit echt iets uitmaakt denk ik niet eigenlijk. Als ze willen kiemen doen ze dat toch wel.
Verder hoef je geen grote opkomstpercentages te verwachten en kieming is erg sporadisch. Soms heb je geluk en beginnen er meteen een paar terwijl je op anderen soms wel een jaar of langer moet wachten tot er iets gebeurd. Wat Rob zegt, geen makkelijke jongens. Maar zeker de moeite waard, het zijn waanzinnig mooie palmen!
Succes!

Re: parajubaea torallyi (Boliviaanse Bergkokos) zaaien

BerichtGeplaatst: 09 jan 2016 01:41
door Rob
Amen Kai - erg mooi. Ik ben gelukkig ook in bezit van een kleine P. sunkha en een iets forsere P. toryalli var toryalli.
Langzaam is overigens niet alleen bij kieming het toverwoord, ook de groei is weinig verheffend...met 1 blad per jaar ben je er bij de P. TVT wel , en de P. sunkha is nog langzamer.

Re: parajubaea torallyi (Boliviaanse Bergkokos) zaaien

BerichtGeplaatst: 09 jan 2016 10:08
door Kai
Hier in NL is het klimaat niet ideaal voor Parajubaea's. Exemplaren in gunstigere klimaatzones schieten met overweldigende snelheid de lucht in. Hier is het maar een beetje aanmodderen.

Re: parajubaea torallyi (Boliviaanse Bergkokos) zaaien

BerichtGeplaatst: 12 jan 2016 23:10
door brecht012
Dank u allen.

Ik weet wat me te doen staat. Geduld kweken... ;)
Ik laat sowieso iets weten als ik er al dan niet eentje kan laten ontkiemen. Fingers crossed en nogmaals bedankt iedereen. Andere tips and tricks steevast welkom.

Re: parajubaea torallyi (Boliviaanse Bergkokos) zaaien

BerichtGeplaatst: 13 jan 2016 23:05
door s.janssen
Haha Kai, denk dat dit voor de helft van onze planten geldt!
Weet je ook in welke tijd van het jaar en wat de omstandigheden zijn in die gebieden? Als de temperaturen daadwerkelijk dalen naar het vriespunt maar niet de tijd is voor ontkieming heeft temperatuur daling ook geen zin.

Ik heb zelf alleen een 80cm grote cocoides in bezit, mijn ervaring toryalli var toryalli was alleen met zaailing spul van 40cm. Helaas na 2x uitproberen heb ik een grotere cocoides gekocht.